Uvajanje otrok

Odzivi otrok ob prvem vstopu v vrtec :

Otroci se ob vstopu v vrtec odzivajo različno:
– Nekateri se hitro in brez joka prilagodijo novim okoliščinam.
– Nekateri otroci ob ločitvi neutolažljivo jokajo, ko pa zaprete vrata, se pomirijo in se vključijo v igro, zajokajo šele, ko pridete ponje.
– Včasih otrok pogumno prikoraka v vrtec, težave se pojavijo šele čez nekaj dni.
– Običajno pa otroci ob prihodu jokajo, se stiskajo k staršem, so občutljivi, nemirni,
– slabše jedo in težko zaspijo. Tudi doma so v tem času bolj občutljivi, razdražljivi, starše želijo imeti ves čas ob sebi, nemirno spijo in odklanjajo hrano. Zato potrebujejo veliko ljubezni, potrpljenja in vaše spodbude.
– Težje prilagodljivi otroci tudi zbolijo (vročina, bolezni dihal in prebavil).

Težave ponavadi trajajo mesec dni, včasih tudi več. Koliko časa bo otrok potreboval za prilagajanje je odvisno od stopnje njegovega razvoja, njegovega značaja, od njegovih Izkušenj In našega ravnanja.
– Manj kot odstotek otrok se na vrtec nikakor ne more navaditi.
– Ob vstopu v vrtec se otrok srečuje z obilico ; novih vtisov, dogodkov in doživetij.
– Večina otrok, ki zgodaj vstopajo v vrtec, je prvič za daljši čas ločena od staršev.
– V novem okolju se srečajo z novimi in neznanimi osebami. Prilagoditi se morajo ritmu življenja in novim zahtevam.
– 0trok se mora navaditi na bivanje v skupini vrstnikov, s katerimi si deli igrače in pozornost odraslih. Zaradi vsega tega pomeni vključitev otroka v vrtec veliko spremembo v njegovem življenju.
– Zato je nujno sodelovanje staršev, vzgojiteljice, pomočnice vzgojiteljice, ker le skupaj lahko ustvarijo razmere za otrokov proces navezovanja.
– Če se starši na vstop otroka pripravijo in se o svojih vprašanjih pogovorijo z vzgojiteljico, s pomočnico vzgojiteljice in drugimi strokovnimi delavci v vrtcu, lahko otroku skupaj olajšamo prehod iz doma v vrtec.
– Vprašajte vse, kar vas zanima, kajti vaše zaupanje v vrtec se prenaša tudi na otroka.
– Če vam v vrtcu kaj ni všeč, tega ne pripovedujte otroku, pogovorite se z vzgojiteljico ali vodjo vrtca.
Starši lahko otroku in sebi pomagate premostiti začetne težave
O vrtcu se z otrokom pogovarjajte, spodbujajte ga, ne kažite mu lastnega strahu in negotovosti, ker otrok to čuti.
Skupaj z otrokom obiščite vrtec in spoznajte vzgojiteljico in otroke.
Pogovorite se o vašem otroku:
– ali je že bil v varstvu pri ljudeh, ki niso člani družine,
– ima dudo, stekleničko, ninico s katero se potolaži in umiri,
– kako se hrani in kaj rad je,
– opozorite vzgojiteljico na alergije, kronične bolezni, dieto in druge posebnosti, če jih otrok ima.
Skupaj z vzgojiteljico naredite načrt za privajanje:
– kdo bo prihajal z otrokom in ob katerem času,
– kako boste otroka postopno vključevali in podaljševali njegovo samostojno bivanje v vrtcu,
– kako in kdaj se boste poslovili od otroka,
– kakšna je vaša vloga, ko ste z otrokom v skupini.
Tako boste vzgojiteljici in pomočnici vzgojiteljice pomagali, da bosta vašemu otroku omogočili prijetno bivanje v vrtcu. Pomembno je, da se boste tudi vi dobro počutili, ko boste svojega otroka zaupali novim Ijudem. Vstop v vrtec je pomemben in zahteven dogodek za otroke in tudi za vas starše.
Priporočamo:
– Za privajanje si vzemite vsaj nekaj dni dopusta, tako boste bolj mirni in se boste otroku lažje posvetili.
– Prvi dan otroka nikar ne pustite ves dan v vrtcu, počutil se bo zapuščenega.
– Čas samostojnega bivanja otroka v skupini podaljšujte postopno.
– Poskusite ustvariti stalen ritem prihoda in odhoda iz vrtca, to daje otroku občutek varnosti in zaupanja.
– Otroka ob prihodu predajte vzgojiteljici nežno, a odločno. Bodite umirjeni, vaš strah, otrok čuti.
– Po možnosti ne prekinjajte privajanja, če imate težave se pogovorite z vzgojiteljico, kako bi otroku pomagali.
– V času privajanja ne vnašajte v otrokovo življenje dodatnih sprememb ; ne jemljite mu dude, plenic…
– Otroku dovolite, da odnese v vrtec najljubšo igračo, dudo, ninico, saj mu pomeni vez z domom in bo čas do vašega prihoda lažje preživel.
– V času bivanja z otrokom v oddelku bodite, aktivni, igrajte se z otroki, sodelujte z vzgojiteljico, bodite otroku vzgled.

Začetne težave ob uvajanju bodo kmalu minile , otrok bo rad hodil v vrtec , rad bo imel svojo vzgojiteljico , pomočnico vzgojiteljice in vrstnike.
Čeprav mu je v vrtcu lepo in se veliko nauči , vrtec ne more nadomestiti topline in ljubezni ki jo je otrok deležen v družini.

In 2002, he started the dos order essay online at www.order-essay-online.net pueblos engineering academy, a specialized program at the high school with a rigorous applied science curriculum that integrates physics, engineering, and math courses, and he continues to direct the academy